fbpx

CZEGO SZUKASZ?

post

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyka jest dość młodą, ale prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Ponieważ istnieje bardzo głęboki związek pomiędzy zaburzeniami odżywiania a psychiką – psychodietetyk zajmuje się obszarem zachowań i emocji, które pojawiają się razem z problemami związanymi z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.

W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk nigdy nie podaje gotowych rozwiązań, natomiast objaśnia mechanizmy, które skutecznie niwelują efekty odchudzania, tym samym pozwala na redukcję owych mechanizmów, wskazuje na sposoby ułatwiające wdrożenie nowego, pożądanego stylu żywienia – i co niezwykle ważne wzmacnia motywację pacjenta. Motywacja jest tu czynnikiem elementarnym, ponieważ jej brak lub zbyt niski poziom zawsze prowadzi do niepowodzenia.

Psychodietetyk, a zdrowe odżywianie

Psychodietetyk musi posiadać ugruntowaną wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, psychologii i medycyny. Tylko wtedy, gdy specjalista połączy wiedzę i umiejętności z zakresu wymienionych dziedzin nauki, jego praca będzie efektywna. Głównym zadaniem psychodietetyka jest taka zmiana sposobu myślenia konkretnej osoby, aby nie pojmowała ona proponowanej diety i konieczności redukcji złych nawyków jako swego rodzaju wyzwanie i ograniczenie, lecz jako własną, świadomie podjętą decyzję o innym stylu życia. Celem pracy psychodietetyka jest wprowadzenie trwałych, pozytywnych zmian w sposobie odżywiania i sposobie życia pacjenta.

Okazuje się, że istnieją sytuacje w których pomoc dietetyka nie wystarcza. Dzieje się tak wtedy, gdy psychika nie pozwala racjonalnie myśleć, a tym samym podejmować słusznych decyzji. W tej sytuacji właśnie potrzebna będzie dodatkowa pomoc psychodietetyka. Wsparcie tego specjalisty polecane jest szczególnie osobom przejawiającym zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), przeżywającym stany lękowe, osobom niepewnym, o słabej samoocenie, a także tym którzy potrzebują wzmocnienia motywacji. Istnieją profesje, które skutecznie poprawiają jakość życia jednostki – niewątpliwie jedną z nich jest zawód psychodietetyka.